12 Aralık 2014 Cuma

GOBLEN İşleme

 Bu güzel  kış gününden hepinize tekrar merhaba,  bir fincan sütlü kahve arkadaşlığında sizinle paylaşmak istediğim GOBLEN ile tanışma hikayem (hikaye denemez aslında :)) ve sonrasında yapımındaki birkaç incelik. Esasında kuzenimin uzmanlık alanına giren bir konu, el işine yatkınlığımdan bana da sıklıkla öneriyordu. Pek oralı olmadım. Geçtiğimiz eylül ayında Ankara'ya gitmemiz gerekti ve kuzenimin evinin duvarlarında ki tabloları görünce "bayıldım" kelimesi hissettiğim duygu yanında az kalır. Aşağıdaki iki fotoğraf kuzenimin el mahareti.


  Fotoğraflarda pek anlaşılmıyor sanki yağlı tablo gibi duruyor, zaten GOBLEN yada kaneviçe işlemesinden haberi olmayan biri bu tabloları resim olarak değerlendirebilir. Tablo formuna girdikten sonra bu işlemeler başka bir hale bürünüyorlar. 

  Farklı ebatlarda alıp işleyebileceğiniz ve farklı kombinasyonlarla duvarlarınızı süsleyebileceğiniz faydalı bir hobi; ayrıca, fiyat performans açısından da işlenip arkadaşlarınıza hediye edebileceğiniz türden bir uğraş. Ankara'dan ayrılmadan önce kuzenimle Ankara'nın meşhur düğmecilerine bir uğradım. Düğmeci dediğime bakmayın aslında büyük tuhafiyeler ve İstanbul'da bu büyüklükte bir tuhafiye görmedim. Birçok seçenek arasında iki üç tane GOBLEN aldım. Aşağıdaki GOBLEN Ankara'dan aldıklarımdan biri.


 "Sadece renk tonlarına göre işleniyor, bunu yapmakta ne var ki?" demeyin, Tek yöne işlendiği için bazı yerlerde bunu hangi renk işlesem diye düşünüyorsunuz. Bir iki denemeden sonra işin piri oluyorsunuz, o başka. GOBLEN de tonlamalar çok önemli doğru renkleri seçmeniz çok önemli ve işlerken o renk tonunu ayırt ederken dikkatli olmanız gerekir. Renkler birbirine yakın olduğu için size önerim bir rengi alın onunla ilgili yerler bitene kadar o rengi işleyin. Bu sayede algınız o renge odaklanacak ve diğer tonlardan daha rahat bir şekilde ayırt edeceksiniz. Normalde GOBLENler ipleri ile beraber satılıyor, size önerim iplerini kendiniz ayriyeten almanız çünkü ipler yetmeyebiliyor sonra aynı tonu bulmanız sıkıntı olabiliyor. Ve ilk defa yapacaksanız, öncelikle pek karışık olmayan küçük bir desen tercih edin. Kuzenimin duvarlarında ki manzara resimleri daha çok ilgimi çekmişti bu sebeple manzara resmi olan GOBLENlerden aldım. Manzara işleyince, yakından pek bir şeye benzemiyor ama çiçek gül motifleri hem yakından hem de uzaktan çok şık duruyorlar. 
 Bu işlediğim GOBLENlerden kaçıncısı bilmiyorum, bitirdiğimde en içime sinen buydu. Tablo olarak çok şık durabilirdi ama el işi çantası yapmayı planlıyordum ta ki arkadaşım görüp isteyene kadar ( :) ). Bu güzellik tablo olup arkadaşcağazımın duvarını süsleyecek. Bu mevsimde en yapılabilecek şey; bir battaniyenin altına girip işleme yapmak yada kitap okumak. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder