22 Ocak 2016 Cuma

Yarım Kalmış İplerden Örme Kese


 Kar taneleri oradan oraya uçuşurken kışın o huzur verici havasını solumak çok güzel. Tabi evdeyseniz elinizde de sıcacık bir kahveniz varsa. Dışarıda olanlara, çalışanlara Allah kolaylıklar versin inşallah. Ben evimdeyim, kahvem ile beraber bilgisayarın başındayım. Bu postta zamanında yaptığım örme kesemi sizinle paylaşacağım. Keselerin kullanımı çok geniş ve evin hemen hemen birçok yerinde kullanılabiliyor. Takılarımı organize etmek amaçlı ördüğüm bir keseydi.  


 Annemin yünlerini karıştırırken ufak tefek yumaklar buldum. Normal yünlerden daha ince yapıdalar, aslında bu ince yünler eskiden işleme yapılırken kullanılırmış. Renkler ilgimi çok çekiyor sanki kalbime dokunuyorlar desem abartmış olmam. Biraz romantik bir söylem oldu :D. 


 Minik minik renkli renkli yumaklar, ne yapılabilir ki bu artık iplerden? Annemin işlemelerinden artakalan yünler benim elimden geçip kese oldu. Haroşa örgü ile ördüm keseyi, ilmek sayını tam hatırlamıyorum; yüz ilmek ile yüz yirmi ilmek arasıydı. Kesenizi örerken elinizdeki yarım yumakların uzunluğuna göre ilmek sayısını artırıp azaltabilirsiniz. Uzunluğu fazla olan yumağı kesenin dibi için kare olacak şekilde ördüm. Silindirin yanlarını  kesenin dibi ile aynı renk yumak ile örmeye başladım. Kesenin dibini dikerken renk uyumu olsun diye. Sonrasında, diğer yumaklarla aynı sıra sayısında örmeye devam ettim kesenin yanlarını.Beş yada altı sıra olacak şekilde ördüm. Keseye torba formu verebilmek için kesenin ağzını şişe ip sararak ördüm, bitirdiğimde iplerin arasından uygun bir renkte kurdale geçerek keseyi tamamladım. 


 Kediniz varsa bu yarım yumaklar onların oynamaları için bulunmaz nimet ama yoksa bu minik yumaklarla bir çok şey örülebilir, kese örmek elinizdekileri kullanmak için en basit yol. Elinizdekileri muhakkak değerlendirin. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder