22 Aralık 2015 Salı

Beyim Bilir & Hanım Bilir Magnetleri

 Biz biliyoruz hatta biliyoruz da konuşuyoruz!!! Maşallah bilmediğimiz şey pek az. Kim olduğunu hatırlamıyorum bir zamanın alimi şöyle demiş; bilmediklerimi ayağımın altına alsam başım göğe değerdi. Eşler arasında anlaşmazlığın temel unsurlarından biri de bu "ben bilirim" lakırdıları. Anne Babamda bu konu çevresinde bir çok tartışmaya imza atmışlardır. İnternette sörf yaparken (ne ambiane bir tabir:))  slogan vari yazıların farklı malzemeler üzerine işlenerek kimi yerde dekorasyon olarak kimi yerde de kullanıla gelen eşyalarda (çanta,cüzdan, kutu) görmüştüm. Aklımın bir kenarında bu fikri farklı bir sloganla hayata geçirmek vardı. Anne ve babamın tatlı tartışmalarının ilhamı ile "Hanım bilir, Beyim bilir" mottoları  aklıma geldi. Durur muyum?  


 Magnetlerimin yapımında keçe, kum boncuk ve mıknatıs kullandım. Öncesinde, şablon çıkarmanız lazım keçeye şekil vermek için. İstediğiniz herhangi bir şekil olabilir; ben kalp formunu uygun buldum ama siz konuşma balonu da tasarlayabilirsiniz. Devamında, kestiğiniz keçenin üstüne cetvelle bir çizgi çizmeniz lazım ki yazı düz dursun ve yazmayı planladığınız kısa sloganınızı kum boncuklarla işlemelisiniz. Harfleri işlerken boncuk sayısını dikkate alın, her bir harfin boyutları için eşit miktarda boncuk kullanmaya özen gösterin. 


 Sonrasında, keçenin etrafını dikmek lazım ama içini doldurmak da gerektiğinden hafif bir aralık bırakmalısınız.Bıraktığınız aralıktan istediğiniz malzeme ile içini doldurabilirsiniz. Ben evde yırtılmış eski tüllerden kullandım.  Bir de kenarlarını yün iple diktim.Zor oldu lakin güzel oldu. Önceleri bunları broş olarak tasarlamıştım arkalarına kancalı iğne dikerek. Zaman içinde magnet de olabilecekleri aklıma gelince arkalarına birer mıknatıs silikonlamak kafi oldu.


 

 Elbette ki biliyoruz da konuşuyoruz. Ama birazcık alttan alıp eşlerimize de söz hakkı vermeye ne dersiniz?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder