17 Kasım 2015 Salı

Boncuk Kolye Yapımı

 Bu ayın konusu takı tasarımı yada takı yapımı olsun Fuzuli İşler Mühendisliğinde. Kasım ayında bileklikle başladık kolye ile devam edelim o vakit. 
 Ne zamandır boncuk kolyeler ilgimi çekiyordu. Pinterestte veya internette dolanırken sıkça rastlıyordum. Nasıl olur nasıl yapılır derken var olan boncuklardan renk seçip fuzuli  olan işime koyuldum. 
 Boncuk kolye için en uygun bocuk türü kum boncuklardır. Farklı daha büyük boncuklarla da yapılabilir ama yaptığınız kolye daha iri durur. Çok sayıda renk kullanmak karışık gösterecektir kolyenizi. Bir veya iki renk macrome kolye için ideal. Benim kullandığım boncuklar mat değil, ışıltılı olanlardan. Turkuaz ve nil yeşili benim tercih ettiğim renkler ve birleştirme aparatı için altın sarısı olanlardan kullandım. Gümüş renkli olanların kullanımı ile de şık duracaktır.

 Öncelikle, sekiz tane (dördü bir renk dördü bir renk olmak üzere) yaklaşık 60 cm uzunluğunda ipe boncukları dizmekle başlıyoruz. Yapımı biraz zor, ama bir kere döngüyü anladıktan sonra sıkı bir şekilde kolaylıkla örülebiliyor. Ördüğünüz boncuk ipinin bir üsten bir alttan geçmesi lazım.( http://www.kendimyapiyorum.com/2014/10/orme-boncuk-kolye.html bu sitede yapım aşamaları daha net görünüyor ). Linkini verdiğim sitede bir örülen zincir için üç tane boncuk ipi kullanılıyor. Benim iki tane kullanmamın nedeni daha hareketli olmasını sağlamak içindi.
 Bu tür örgü kolyeleri gömleklerin üzerine daha çok yakıştırıyorum. Siz sizinkini  nasıl kullanacaksınız?


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder